Nezaradené

Autosedačky – ako správne vybrať?

Cestovanie je súčasťou nášho života. Každý z nás trávi v aute viac či menej svojho času. Keď sa nám narodia deti, cestovanie dostáva doslova iný rozmer. Nielenže je pre deti potrebné zaobstarať autosedačku . Autosedačku kupujeme ešte pred narodením bábätka, aby sme si ho mohli odviezť z pôrodnice . Používanie autosedačky je zo zákona povinné . Dôležitý je výber aj správne používanie. Ako na výber autosedačky, aké sú typy a kedy môže dieťa prejsť z vajíčka do väčšej autosedačky? Poďme sa na to pozrieť.

Autosedačka chráni dieťa v prípade dopravnej nehody. V sedačke je dieťa pripútané pásmi, ktoré tvoria 3bodový alebo 5bodový systém. Dôležitá je ochrana hlavy pomocou zaoblených rohov sedačky v hornej časti. Pri inštalácii autosedačky do auta je možné využiť na upevnenie bezpečnostné pásy alebo tzv. isofix. U najmenších autosedačiek nie je základňa , ktorá sa prichytáva do isofixu, súčasťou sedačky a kupuje sa zvlášť. Podľa rôznych názorov sa javí použitie isofixu ako bezpečnejšia alternatíva pripevnenia autosedačky do vozidla.

JE NAŠA SEDAČKA VHODNÁ?

Schválená autosedačka má na sebe skúšobnú značku E, ktorá zaručuje splnenie požadovaných testov (testy európskej normy). Značka má oranžovú farbu a nájdete na nej aj meno výrobcu, váhovú kategóriu a sériové číslo. 

AUTOSEDAČKA TYPU VAJÍČKO

Prvým typom autosedačky, ktorú kupujeme pre najmenšie bábätko, je tzv. vajičko . Je to sedačka s rukoväťou pre ľahkú manipuláciu a prenášanie aj s bábätkom. Je určená najčastejšie pre deti od narodenia do 13 kilogramov. Pri dokúpení vhodných adaptérov je možné vajíčko pripevniť k podvozku od kočíka a môžete ho tak využiť aj ako alternatívu kočíka. Samozrejme LEN na nevyhnutne dlhú dobu . Nie je vhodné uložiť dieťa do autosedačky a tráviť tak celý deň. Aj keď je snaha, aby bola v autosedačke chrbtica čo najmenej zaťažovaná, ani táto pozícia, pokiaľ je v nej dieťa dlhodobo, nie je vhodná . Po cestovaní je dôležité ponúknuť dieťaťu možnosť na odľahčenie chrbtice na podložkevo vodorovnej pozícii. Vajíčko sa umiestňuje v automobile proti smeru jazdy . Môže byť ako na zadnom sedadle alebo aj na mieste spolujazdca vpredu. Na trhu je veľké množstvo značiek a výrobcov. Nie je teda problém nájsť bezpečnú autosedačku. Neodporúčajú sa autosedačky, ktoré sa predávajú s kočíkom v trojkombinácii.

POZOR! Pokiaľ jazdíte s autosedačkou vpredu, je dôležité vypnúť airbagy.

Aj keď bude autosedačka tá najlepšia, nemalo by v nej dieťa tráviť nadbytok času mimo cestovania. Zvrhne sa potom na nadužívanie ako rôzne lehátka a hojdačky pre deti, o ktorých už vieme, že nepodporujú správny psychomotorický vývoj .

KEDY PRECHÁDZAME Z VAJIČKA DO VÄČŠEJ SEDAČKY?

Ako deti rastú, stáva sa používanie vajíčka aj menej pohodlné. Keď sa spočíta váha sedačky a dieťaťa, už sa pekne prednesiete. Pokiaľ však je hlavička krytá sedačkou a nepresahuje horný okraj , malo by dieťa zostať vo vajíčku čo najdlhšie. Ide totiž o najbezpečnejší typ sedačky. Rodičia sa často pýtajú na prečnievajúce nožičky . Tie nevadí, dôležitá je schovaná hlavička vo vnútri sedačky. Pokiaľ však dieťa povyrastie a hlavička presahuje horný okraj , kedy už nie je úplne chránená, je potrebné prejsť do väčšej autosedačky.

TYPY AUTOSEDAČIEK PRE DETI OD 1 ROKA

Zo zákona je dané, že dieťa minimálne do 15 mesiacov veku  musí jazdiť v protismere . Jazda v protismere je pre dieťa najbezpečnejšia. Pokiaľ teda prechádzate z vajíčka do väčšej autosedačky pred 15. mesiacom, je potrebné, aby bola obojsmerná. Výrobcovia ponúkajú aj polohovanie týchto autosedačiek do ľahu, takže ak dieťa zaspí, je vhodné ho napolohovať. Ďalšou vychytávkou je otáčanie sedačky, takže je možné sedačku vytočiť smerom von z dverí a vy tak môžete dieťa ľahko usadiť.

Pri výbere väčšej autosedačky sa môžete rozhodnúť, či zaobstaráte prechodnú (cca od 1 roka do 4 rokov) a potom prejdete do najväčšej alebo univerzálnej , ktorá pokryje celé obdobie. Sedačka pre väčšie deti sa skladá z podsedáku a výškovo nastaviteľnej opierky chrbta.

Autosedačky pre deti od 1 roka môžete vyberať s predným pultíkom alebo bez . Záleží na Vás a na Vašom dieťati, ktorý typ Vám bude vyhovovať. Každopádne je najlepšie sedačku pri nákupe vyskúšať. Dieťa musí byť v sedačke pohodlne usadené a na druhú stranu nemôže v nej tzv. lietať zo strany na stranu. 

Deti často v aute zaspia. Nepríjemnou situáciou je, že niekedy deťom spadne hlava a je preťažovaná krčná chrbtica. Na internete sa objavujú aj tzv. fixačné pásky , ktoré sa pripevňujú cez čelo. TIE ALE NIKDY NEPORIAZUJEME. Pri nehode a náraze by to malo fatálne následky.

Ak nájdete na autosedačke akúkoľvek závadu, autosedačka bola súčasťou nehody alebo máte napr. možnosť zaobstarať sedačku z druhej ruky, radšej sa takej sedačke vyhnite. Pri akejkoľvek závade, autonehode alebo pri robení už používanej autosedačky neviete, v akom je stave . Vždy majte na pamäti, že bezpečnosť dieťaťa je na prvom mieste.

Pokiaľ idete kupovať autosedačku, majte dostatok času, niekoľko sedačiek vyskúšajte. Nielen z pohľadu pohodlia pre dieťa, ale vyskúšajte si aj manipuláciu s ňou. Prezrite materiál, z ktorého je sedačka vyrobená, aby sa dieťa pri jazde nepotilo a neprehrievalo. Môžete tiež zaobstarať poťah , ktorý je snímateľný a prateľný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *